A ZÁÉV kivitelezésében egy korábbi ipari épületből született meg a magyar táncművészet új központja a MIllenárison.
A budapesti Millenáris Park területén megnyitották az új Nemzeti Táncszínházat, mely a ZÁÉV Zrt. generálkivitelezésével és a ZDA Zoboki Építésziroda tervei alapján nyerte el végleges formáját. A 6950 négyzetméteres színházat a volt GANZ-művek egykori ipari épületéből (ez a park E jelű épülete) alakították ki, mely a kétezres évektől stúdióként működött.
A beruházás eredményeképpen az épület új főhomlokzatot és előcsarnokot kapott, mely a park látogatói számára is nyitott közösségi tér lesz – egy a szezontól függetlenül folyamatosan nyitva tartó kávézóval.
A kávézót is magában foglaló előtérben lehetőség van kisebb produkciók bemutatására is: a padozat színházzá, a lépcső pedig nézőtérré alakítható.
A kivetelezés során mindezek mellett
- a 368 főt befogadó nagytermet, benne egy speciális, 16×24 méteres színpaddal,
- a 120 fős kistermet,
- a hangstudiót,
- a két próbatermet,
- a kamaratermet,
- valamint a hozzá kapcsolódó kiszolgáló helyiségeket és öltözőket is kialakították.
A 4,6 milliárd forintos kulturális fejlesztés forrását a magyar állam biztosította.
Lebegő kisterem az előtér felett
A projektről kiadott sajtóközlemény az épület egyik legérdekesebb részének a „térben lebegő kistermet” jelöli. Ez a helyiség az egybefüggő, pillérek nélküli előcsarnok felett kapott helyet.
A különleges mérnöki megoldásnak köszönhetően a terem csonka kúpként lóg be az előcsarnok fölé.
A termet tartó 1500 tonnás vasbeton szerkezethez közel 200 tonna betonacélt építettek be. A tartók geometriáját finoman lekövető fa-álmennyezet pedig 13 ezer darab faelem felhasználásával készült.
Nem csupán a táncosokat szolgálja ki
Az épület központi eleme a korábbi stúdiótérből multifunkciós színházi térré alakított, 368 fős nagyterem. A korszerű színháztechnikával felszerelt játszótér a táncszakma igényeinek megfelelően alakítható. A sokféle funkciónak köszönhetően akár egyéb rendezvények – koncert, gálavacsora stb. – is megtarthatók benne. Ezt szolgálja a nézőtér szétbontható, mobil, oldalra kitolható székrendszere is.
A jövőben befogadó színházként működtethető 120 fős kisterem kialakításánál a tervezők olyan egységes tér létrehozására törekedtek, ahol a közönség szinte az előadás fizikai részesének érezheti magát. Az épületben két nagyméretű próbaterem is található, amelyből az egyik mobil falakkal tovább is osztható. A kamaraterem pedig színházi nevelési, gyermek és ifjúsági illetve rekreációs programoknak ad majd helyet.
Forrás: magyarepitok.hu
Fotók: Dernovics Tamás